badz dumnyCzy wiesz kim byli? Stefan Banach, Jan Czochralski, Ignacy Domeyko, Helena Modrzejewska, Heweliusz i wielu innych. Kogo nazywano polskim Edisonem? Kto złamał kod Enigmy? Komu zawdzięczamy pierwszego laptopa?
        Oni już wiedzą. W środę 27 stycznia o godzinie 11.00 w szkolnej auli odbył się konkurs dla klas pierwszych ZSM Bądź dumny nie tylko 11 listopada! Czy wiesz, jak zmieniliśmy świat?.
       Sześć zespołów klasowych wraz z wychowawcami przystąpiło do walki o wyjście na kręgle i seanse filmowe w bibliotece szkolnej. Ponad stu uczniów rywalizowało, rozwiązując test dotyczący sylwetek dwudziestu pięciu Polaków, których wynalazki, odkrycia i działalność niewątpliwie zmieniły losy świata, o czym niestety nie zawsze wiemy.
      Tymczasem nasi uczniowie, przyszli przedstawiciele świata techniki wiedzą na pewno więcej niż przeciętny Kowalski. Szukając ciekawostek o swoich idolach napotykali na niesamowite informacje, o których świat dawno zapomniał albo pamiętać nie chce. Szkoda, bo wkład Polaków w to jak wygląda współczesność jest ogromny.

W czasie przygotowań do konkursu, jak i w trakcie jego trwania uczniowie mieli okazję zdobyć i poszerzyć wiadomości ze świata kultury i nauki. Znajomość biografii pozwala dostrzec jak indywidualne osiągnięcia, kreatywność i odwaga człowieka wpływają na rozwój ludzkości.

Istotą konkursu było zainspirowanie młodych ludzi, uczniów szkoły technicznej do odkrywania siebie i swoich pasji, a także do podejmowania ryzyka wszelkiego wyboru i działania na co dzień.

Po dwugodzinnych zmaganiach okazało się, że najbardziej otwarte umysły są w klasach:
I miejsce             I M technik mechatronik – wych. E. Panas
II miejsce            I C technik pojazdów samochodowych – wych. A. Zając