tolkiienCo musiał wiedzieć Tolkien, żeby napisać „Władcę pierścieni” ? Czy czerpał z dzieł Szekspira ? Co było inspiracją dla powieści Sapkowskiego? Co łączy literaturę fantasy z literaturą epoki romantyzmu?
      Na te i wiele innych pytań można było usłyszeć odpowiedź w trakcie wykładu przygotowanego przez Olafa Pajączkowskiego ( doktorant Uniwersytetu Opolskiego; Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa).
     Wykład zorganizowany przez szkolną bibliotekę, był realizacją oferty edukacyjnej przygotowanej przez Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa UO, w ramach akcji „Wykłady dla szkół”. Tematyka prelekcji została dopasowana do potrzeb współczesnego młodego człowieka – jego pasji czytelniczych. Bo kto dziś nie czyta fantasy… lub grając w różnorodne gry nie styka się z wykreowanymi przez świat literatury postaciami i nie wędruje po stworzonych przez pisarzy światach? Obecni na zajęciach uczniowie Technikum mogli zobaczyć (wykład z prezentacją multimedialną) i usłyszeć, jak powstają dzieła literackie, co inspiruje pisarzy fantasy i jaką drogę trzeba pokonać zanim na kartach książki pojawi się ich ulubiony bohater. Dla uczestniczących w wykładzie maturzystów równocześnie odbyła się wielka powtórka do matury z języka polskiego. Ponieważ, co warto zapamiętać, literatura fantasy czerpie z dokonań literatury światowej, a nie jest tylko „fantastycznym” pomysłem pisarza. Ale takiego odkrycia można dokonać jeśli się … dużo czyta i słucha na przykład takich wykładów – więc zapraszamy na kolejne.

Joanna Pawełczak