badz dumnyCzy wiesz kim byli? Stefan Banach, Jan Czochralski, Ignacy Domeyko, Helena Modrzejewska, Heweliusz i wielu innych. Kogo nazywano polskim Edisonem? Kto złamał kod Enigmy? Komu zawdzięczamy pierwszego laptopa?
        Oni już wiedzą. W środę 27 stycznia o godzinie 11.00 w szkolnej auli odbył się konkurs dla klas pierwszych ZSM Bądź dumny nie tylko 11 listopada! Czy wiesz, jak zmieniliśmy świat?.
       Sześć zespołów klasowych wraz z wychowawcami przystąpiło do walki o wyjście na kręgle i seanse filmowe w bibliotece szkolnej. Ponad stu uczniów rywalizowało, rozwiązując test dotyczący sylwetek dwudziestu pięciu Polaków, których wynalazki, odkrycia i działalność niewątpliwie zmieniły losy świata, o czym niestety nie zawsze wiemy.
      Tymczasem nasi uczniowie, przyszli przedstawiciele świata techniki wiedzą na pewno więcej niż przeciętny Kowalski. Szukając ciekawostek o swoich idolach napotykali na niesamowite informacje, o których świat dawno zapomniał albo pamiętać nie chce. Szkoda, bo wkład Polaków w to jak wygląda współczesność jest ogromny.

W czasie przygotowań do konkursu, jak i w trakcie jego trwania uczniowie mieli okazję zdobyć i poszerzyć wiadomości ze świata kultury i nauki. Znajomość biografii pozwala dostrzec jak indywidualne osiągnięcia, kreatywność i odwaga człowieka wpływają na rozwój ludzkości.

Istotą konkursu było zainspirowanie młodych ludzi, uczniów szkoły technicznej do odkrywania siebie i swoich pasji, a także do podejmowania ryzyka wszelkiego wyboru i działania na co dzień.

Po dwugodzinnych zmaganiach okazało się, że najbardziej otwarte umysły są w klasach:
I miejsce             I M technik mechatronik – wych. E. Panas
II miejsce            I C technik pojazdów samochodowych – wych. A. Zając
III miejsce           I es ZSZ elektromechanik i ślusarz – wych. R. Ostrowski

dsc 0054W poniedziałkowe przedpołudnie (19.10.2015) w bibliotece „Mechaniczniaka” grupa uczniów (zarówno z technikum, jak i ze szkoły zawodowej) miała okazję przenieść się w zagadkowe czasy średniowiecza –   w pełen tajemnic i symboli świat wikingów.
           Nasza inna (niż zazwyczaj) lekcja historii miała za zadanie nie tylko przedstawić młodym ludziom niesamowity i mało znany świat wikingów, ale przede wszystkim pokazać jak można rozwijać swoje pasje bez względu na wiek i typ szkoły. Naszymi gośćmi byli: wieloletni pracownik szkoły - uczący przedmiotów zawodowych, zwłaszcza samochodowych - Andrzej Kochańczyk oraz uczeń klasy III D Gabriel Łukawski. Mimo, iż obaj są „samochodziarzami”, to swój wolny czas poświęcają działalności w lokalnych grupach rekonstrukcyjnych Wiwern i Drengowie znad Górnej Odry.
           Dzięki nim oraz wsparciu Michała i Mieszka Smolińskich (reprezentujących Wiwern), uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć pokaz fechtunku, stroje średniowiecznych wojów i rycerzy, a także wysłuchać ciekawostek związanych z ich obyczajami.
          Ponadto uczniowie mogli spojrzeć na świat wikingów z różnych perspektyw. Począwszy od podbojów i odkryć geograficznych, przez zwyczaje i życie codzienne, na życiu duchowym i kulturze kończąc.
          Interdyscyplinarność spotkania sprzyjała nie tylko pogłębianiu wiedzy, ale pozwoliła na dyskusję o sztuce i jej interpretacji (z czego najbardziej skorzystali tegoroczni maturzyści), a także na postawienie pytań o początki naszego państwa.

Joanna Pawełczak i Izabela Święcicka

straszne ksiazki18 października br. Biblioteka Szkolna gościła dr Ksenię Olkusz z wykładem odpowiadającym na pytania: Dlaczego lubimy się bać czytając książki? oraz Dlaczego horror i sensacja są nam bliskie?
           Z małym poślizgiem, bo zamiast o 11.00 to o 11.30 rozpoczęło się spotkanie, którego motywem przewodnim były „straszne” książki. W spotkaniu wzięli udział uczniowie różnych klas, od pierwszej po czwartą – wszystkich połączyła pasja czytania. Miłą niespodzianką był udział Pani wicedyrektor Ewy Sosnowskiej oraz Jadwigi Kulig.
           Wykład trwał 2 godziny, jednak nikogo nie znudził, wręcz przeciwnie, po zakończeniu można było odczuć pewien niedosyt. A to za sprawą zarówno treści, jaki formy; uczestnicy bowiem mieli okazję wejść w dialog z Panią doktor, co znacznie uatrakcyjniło spotkanie.

OPINIE UCZESTNIKÓW:
„Wykład był prowadzony jasnym i zrozumiałym językiem. Pierwszy wykład , na którym mi się nie nudziło”.
„Wykład bardzo zachęcał do czytania książek grozy i horrorów. Chętnie wezmę udział w kolejnym takim spotkaniu”.
„Było ciekawie na początku, gdy spotkanie było prowadzone w formie dialogu z nami, pod koniec już było monotonnie – gdyby był krótszy byłoby lepiej”.
„Wykład był bardzo interesujący. Zawierał dużo ciekawych wiadomości. Podano też wiele kilka ciekawych tytułów”.

            Bibliotekarze dziękują wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w spotkaniu, również za to, że wcześniej uwierzyli nam na słowo, iż warto przyjść i posłuchać.

drugie życie książki