czekoladaŚwięto Czekolady w Bibliotece Szkolnej ZSM okazało się imprezą przyjemną i pożyteczną – młodzież nie tylko najadła się wysokokalorycznych łakoci, które popijała gorącą czekoladą, ale i dowiedziała się wielu interesujących faktów na temat produkcji i właściwości kakao oraz ciemnych stron czekoladowego przemysłu.

Co ważne, uczestnicy zdali sobie sprawę z tego, jak gęsta i silna sieć zależności łączy nas z całym światem. W ostatniej części wydarzenia uczniowie pracowali w grupach – do wyboru mieli różne zadania wymagające kreatywności oraz znajomości języka angielskiego. Jedni zajęli się zbadaniem, jakie artykuły Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Konwencji o Prawach Dziecka łamią producenci kakao; inni, korzystając z Facebooka, zarejestrowali się w anglojęzycznej aplikacji i podpisali petycję online. Dominika Szymaniec natomiast tak zrelacjonowała dzień w bibliotece:

Rolę wprowadzenia w słodki klimat pełnił wykład pana Andrzeja Kochańczyka, który wyjaśnił nam, że prawdziwa czekolada nie tuczy, a wręcz przeciwnie – zawiera substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu (np. sporą dawkę magnezu). (…) Następnie obejrzeliśmy film dokumentalny pt. „Gorzka prawda o czekoladzie”, przedstawiający kulisy produkcji czekolady – niewolniczą pracę dzieci na afrykańskich plantacjach kakaowca i kompletną ignorancję, jaką wobec niewygodnego tematu okazują zachodnie korporacje. Chcąc zapobiec porwaniom dzieci, pod koniec imprezy większość z nas zaangażowała się w kampanię internetową na stronie causes.com, do której zachęciła nas pani Magda Kowalska.

(Kampania, zainicjowana przez organizację Global Exchange, domaga się od producenta słodyczy opatrzenia swoich produktów znakiem FairTrade, a przez zmianę dostawcy kakao przestanie przyczyniać się do degradacji środowiska, biedy i przymusowej pracy dzieci. https://www.causes.com/ghirardelli-fair-trade?utm_campaign=activity_mailer%2Faction_taken&utm_medium=email&utm_source=causes wyjaśnienie: M.Kowalska)

W czasie przerw częstowaliśmy się ciastem, słodyczami i gorącą czekoladą. Za zorganizowanie całego przedsięwzięcia dziękujemy paniom bibliotekarkom, a za prelekcję panu Kochańczykowi.

Magda Kowalska, Iza Święcicka, Jadwiga Urbanik.